|
Antec lanserar mångsidig datorlåda för ultimat spelupplevelse |
Antec, världsledande inom kvalitativa datorkomponenter för PC-uppgraderingar och gör-det-själv-datorerlanserar Nine Hundred, en ny datorlåda för en extrem spelupplevelse.
Antec Nine Hundred har ett sofistikerat fläktsystem och möjliggör en hög grad av personlig anpassing. Hårdvara för dataspel producerar mycket värme, och Nine Hundred är därför utrustad med flera nedkylningsfunktioner, bland annat en toppmonterad 200 mm TrioCool fläkt med tre olika hastigheter. Lådan är också utrustad med en delvis perforerad front, tre 120mm TriCool fläktar för hårddisk och systemnedkylning, och två ytterligare platser för valfria 120mm fläktar för grafikkort och CPU. De stora fläktarna gör att Nine Hundred kan ge en mycket tyst nedkylning. Strömförsörjningsenheten är installerad på botten av lådan för bättre temperaturreglering och Quiet Computing.
Nine Hundreds flexibla design gör att användarna får full kontroll över placeringen av fläktar och hårddiskar. Chassit hat plats för nio hårddiskar och optiska komponenter. Två frontmatade hårddiskhållare kan klara av upp till sex installerade hårddiskar, och samtliga HDD burar fungerar som luftkanaler som leder in kalluft.
Nine Hundreds utvändiga design är sparsmakad med klassiska svarta detaljer och passar både för LAN-sammankomsten, hemmet och kontoret. De blå LED-fläktarna ger datorlådan mer karaktär och har också en sidopanel där man, om man vill, kan installera en 120mm fläkt. Platsen där fläkten monteras är idealisk för att leda kalluft mot de två grafiska korten.
- Dataspelsentusiaster är de mest avancerade användarna när det gäller hårdvara, säger Scott Richards, VD på Antec. Nine Hundred formgavs med dagens krävande dataspelsentusiaster i åtanke. Vi vill erbjuda dem möjlighet att skapa flexibla och kraftfulla system. Samtidigt var det viktigt att hålla ljudnivåerna nere och utrustningen nedkyld på ett effektivt sätt.
De toppmatade I/O portarna inkluderar USB 2.0, FireWire och uttag för högtalare. Man kan alltså ansluta olika multimediaprodukter utan att behöva ta sig runt till baksidan på lådan. Det finns även en hylla där man kan ställa en MP3-spelare eller annan utrustning när den är ansluten till den övre USB-porten. Nine Hundred stödjer ända upp till ATX moderkort.
Nine Hundred finns att köpa hos återförsäljare och distributörer för cirka 1100 kronor. Den omfattas av Antecs treårsgaranti. För ytterligare produktinformation och fullständiga tekniska specifikationer, besök www.antec.com.
För mer information, kontakta Michael Falk, LEWIS PR, tel. 08-517 00 841.
Om Antec
Antec Inc. är det ledande företaget inom datorkomponenter med hög prestanda. Företaget fokuserar på marknaden för PC-uppgraderingar och gör-det-själv-datorer. Antec grundades 1986 och är en pionjär inom de nämnda nischerna. Företaget har också haft stor framgång i fråga om att distribuera till andra företag, och levererar till kvalitetsmedvetna datorbyggare och återförsäljare.
Antecs erbjudande omfattar ett brett utbud av datorlådor, bland annat den tekniskt avancerade serien Performance One, den kostnadseffektiva serien New Solution och serverlådor som är konstruerade för att möta alla behov i fråga om arbetsstationer och servrar. Företagets rackmonteringslådor klarar alla krav från internetleverantörer och telekom- och nätverksföretag. Antecs produkter inkluderar också elförsörjningsprodukterna inom serien TruePower Trio, ekonomiserien SmartPower 2.0 och miljövänliga serien Neo HE, som dessutom är särskilt tyst. Antec har också en serien datortillbehöver, inklusive de patenterade fläktarna LED.
Antec har sitt huvudkontor i Fremont i Kalifornien, USA. Företagets produkter säljs i mer än 30 länder. Besök gärna www.antec.com <http://www.antec.com> för mer information.
###
|